Perforování - frézování, frézované děrování
Frézují se pouze otvory, které již nelze docílit děrováním. Pro většinu třídících procesů je štěrbina lepší než kulatý otvor.
Zrna, krystaly nebo podobný materiál mohou kruhový otvor ucpat. Dodáváme frézovaná síta s minimální roztečí a šířkou štěrbin 0,3 mm, 0,2 mm a menší. Vedle různých štěrbinových průřezů, jako je rovnoběžný nebo lichoběžníkový, vyrábíme také třídící plechy s profilem. Tyto plechy se používají buď rovné nebo skroužené ve formě válců, kuželů, polosít, sítových plášťů a segmentů.
Výhody děrování frézováním
vysoká stabilita a odolnost vůči zatížení tlakem
přesné rozteče štěrbin
povrch bez otřepů a rýh
kónický tvar otvorů zabraňuje ucpání a umožňuje rychlý průtok materiálu
díky mikroturbulencím vznikajícím na vstupu štěrbiny lze dosáhnout enormního zvýšení průtoku sítem; tento princip se uplatňuje např. u tzv. TOP-Screen profilu používaného při výrobě štěrbinových sít pro papírenský průmysl
povrchy se dle požadavků brousí nebo kartáčují, tryskají pískem nebo skleněnými kuličkami, nebo se chromují.
Oblast použití
Použití štěrbinových frézovaných plechů převažuje v papírenském průmyslu, speciálně při přípravě suroviny. Dále se naše výrobky používají jako scezovací dna v pivovarnictví, jako sítové koše při lisování ovoce a vína, u odstředivých třídicích strojů, sušících válců, šnekových lisů a tlakových filtrů.
Technické parametry děrování frézováním
Pro frézované plechy platí stejná zásada jako u vrtaných: frézují se pouze ty otvory, které už nelze vyrobit ražením. Frézování umožňuje docílit menších roztečí než u ražení a vrtání; při vrtání průměrů pod 0,7 mm nastávají obtíže. Naproti tomu lze frézováním docílit rozteče 0,15 mm a menší. Většina otvorů se zde zhotovuje ve dvou fázích.

